Dystrybutory filtrujące wodę
Kultura picia wody

Kultura picia wody

  1. Pij odpowiednią ilość wody. Obliczysz ja mnożąc 30 ml przez masę ciała w kg. Dla osoby ważącej 85 kg będzie 2.550 ml.
  2. Pij ją w małych porcjach w równych odstępach czasu; dla wyżej opisanej osoby będzie to szklanka wody co 1,5h.
  3. Aby „obowiązek” picia wody nie był przymusem lecz przyjemnością warto zadbać o jej schłodzenie lub nasycenie dwutlenkiem węgla. Dodatkowym urozmaiceniem będzie plasterek cytryny, pomarańczy lub surowego ogórka, kilka listków mięty, odrobina imbiru, róży, itd.
  4. Woda ma smak! Dla zdecydowanej większości ludzi najbardziej odpowiednia będzie woda nisko lub średnio-zmineralizowana o zbilansowanym składzie fizykochemicznym. To znaczy z odpowiednią ilością i proporcją jonów wapnia i magnezu; tego pierwszego między 60 mg a 150 mg w 1 litrze; najbardziej pożądany skład wody zawiera magnez w ilości ok. 25% zawartości wapnia. Można przy tym zaryzykować tezę, że im twardsza jest woda tym smaczniejsza. Nie powinna też zawierać siarczanów, chlorków lub sodu w ilościach wpływających na smak.
  5. Poziom mineralizacji też ma znaczenie. Do zwykłych celów spożywczych w dużych ilościach dziennych, o którym mówimy najlepsza będzie woda nisko i średnio zmineralizowana; między 250 a 500 mg składników stałych w 1 l.
  6. I jeszcze uwaga dla koneserów. Warto pamiętać, że na wrażenia smakowe mogą mieć wpływ także inne zmysły. Zadbaj o ładną butelkę/ dzbanek/ szklankę, z której Ty lub Twoje dzieci piją wodę. Tym chętniej po nią sięgnięcie. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci, które lubią pić słodzone napoje gazowane i mogą mieć wrażenie, że woda jest „nudna”.
  7. Dystrybutory wody to urządzenia, które mogą wspomóc promowanie picia wody. Mogą wodę schładzać, podgrzewać lub nasycać dwutlenkiem węgla. Czynią dostęp do wody w oczekiwanej formie łatwym i nie wymagającym wysiłku.


Poniżej link od artykułu opisującego wyniki badań korelacji między smakiem a wyglądem żywności oraz propozycja domowego eksperymentu/ zabawy ilustrującej to zjawisko.

https://www.scientificamerican.com/article/tricky-taste-test-do-you-taste-with-your-eyes/