Dystrybutory filtrujące wodę
Dlaczego woda wodociągowa może zastąpić lub uzupełnić wodę butelkowaną

Dlaczego woda wodociągowa może zastąpić lub uzupełnić wodę butelkowaną

Dorosły człowiek, w zależności od wieku, płci i masy ciała powinien pić od 2,0 do 3,5 litra płynów dziennie. Jeśli zdecydujemy się na picie przede wszystkim wody, to przy tej ilości oczywiste jest, że warto zadać sobie pytanie jaka powinna to być woda. Zaleca się, aby woda przeznaczona do powszechnego spożycia zawierała między 250 a 500 mg/l składników stałych; oczywiście można pić wodę wysoko zmineralizowaną (powyżej 1000 mg/l) ale należy zachować „ilościowy” umiar. Także woda bardzo nisko zmineralizowana wymaga ostrożności; nie tylko nie wzbogaci naszego organizmu ale wręcz wypłucze z niego cenne pierwiastki.

Naturalna woda mineralna lub woda źródlana jest prawie zawsze lepszej jakości niż woda wodociągowa dlatego, że zakres wymagań jakościowych jest większy, normy dopuszczalnych zanieczyszczeń ostrzejsze i to zarówno w przypadków parametrów fizykochemicznych jak i mikrobiologicznych; woda jest rozlewana do opakowań u źródła więc zachowane są jej wszystkie naturalne walory, w tym jej pierwotna czystość (ujęcia są chronione barierą geologiczną), ma naturalny skład (z pewnymi wyjątkami) i w procesie produkcyjnym nie wolno w niego ingerować.

Ale:

  1. niektóre wody butelkowane mają dość niską mineralizację, poniżej zalecanej granicy
  2. opakowanie z PET (Politereftalan etylenu) lub PC (poliwęglan) nie jest zupełnie neutralne dla zdrowia ponieważ z opakowania do wody mogą migrować niektóre substancje stosowane w produkcji opakowań (np. Bisfenol A w poliwęglanie) szczególnie, gdy woda jest niewłaściwie przechowywana, poniżej link do artykułu mówiącego o szkodliwym działaniu plastiku: https://zywienie.abczdrowie.pl/coraz-wiecej-nowotworow-hormonozaleznych-mamy-wysyp-chorob
  3. opakowania zawierają znacznie więcej mikroplastiku niż woda wodociągowa
  4. woda w butelkach nie jest stabilizowana mikrobiologicznie, ma określony termin przydatności do spożycia i jest wrażliwa warunki przechowywania (światło słoneczne, bliskość źródeł ciepła)
  5. materiał opakowania może przepuszczać niepożądane zapachy
  6. opróżnione opakowanie stanowi duże obciążenie dla środowiska
  7. jeżeli chcielibyśmy pić wodę wyłącznie butelkowaną w rekomendowanej ilości to byłoby to bardzo obciążające dla domowego budżetu; przykład dla 4-o osobowej rodziny: 2l*4osoby*30dni*1,5PLN/l=360PLN